منطقه ۲۲ تهران

منطقه ۲۲ تهران از لحاظ موقعیت شهری در شمال غربی شهر  تهران قرار دارد و از شمال در همسایگی بزرگراه شهید خرازی  و  از جنوب در مجاورت بزرگراه شهید فهمیده یا همان بزرگراه تهران – کرج قرار دارد. از آن سو در غرب منطقه ۲۲ به بزرگراه آزادگان منتهی می‌شود و در شرق منطقه ۵ آن را محدود می‌کند. علاوه بر آن بزرگراه شهید همدانی از میان آن عبور می‌کند. بنابراین بهتر است که بگوییم که این منطقه در محاصره‌ی راه‌ها و بزرگرارهای اصلی قرار دارد. این منطقه به علت وجود مناطق درختکاری جنگلی دارای آب و هوای مطلوب بوده و لذا به عنوان ریه تهران از آن  نام برده می‌شود. برج های بلند از دیگر ویژگی‌های این منطقه از تهران است.

منطقه ۲۲ تهران با مساحت ۵۸۸۱ هکتار از۴ ناحیه تشکیل شده ست و طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ تقریبا ۱۲۸ هزار نفر جمعیت دارد. محله های آزادشهر – پیکان شهر، دهکده المپیک، زیبا دشت، شهرک دژبان، شهرک راه آهن، شهرک شهید باقری، شهرک صنعتی شریف و همت غرب محله‌های منطقه ۲۲ تهران را تشکیل می‌دهند.

ایستگاه‌های مترو استادیوم آزادی و ورد آورد در مسیر مترو تهران به کرج کمک بسیار زیادی برای جا به جایی ساکنین منطقه ۲۲ در سطح تهران می‌کنند.

بوستان جنگلی چیتگر از دیرباز یکی از فضاهای سبز وسیع تهرات و نکانی برای گذراندن اوقات فراغت بوده است. این پارک با پوشش گیاهی مناسب خود و امکاناتی همچون پیست دوچرخه سواری فضای مناسبی را در منطقه ۲۲ برای شهروندان تهرانی فراهم کرده است.

در این ناحیه دریاچه‌ی مصنوعی شهدای خلیج فارس که با نام چیتگر شناخته شده است به بهره برداری رسیده است که فضای بسیار مناسبی را برای شهروندان تهرانی فراهم کرده است.

به تازگی مجتمع تجاری بام لند که شامل فضاهای تجاری، رستوران‌ها و کافه‌های متعددی‌ست در اطراف دریاچه چیتگر احداث شده است که علاوه بر مزایای تجاری خاص خود، به خاطر معماری خاص خود منظره‌ی زیبایی را به خصوص در شب ایجاد می‌کند.
باغ ملی گیاه شناسی که در فضایی وسیع به نمایش گونه‌های گیاهی بومی و غیر بومی می‌پردازد و در فصول مختلف سال به خاطر زیبایی‌هایی چشمگیر خود پذیرای هزارن بازدید کننده است نیز در منطقه ۲۲ واقع شده است.

علاوه بر تمام اینها مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی تهران که همزمان با بازی‌های آسیایی در سال ۱۳۵۳ به بهره برداری رسید یکی از مکان‌های شاخص این بخش از تهران است. استادیوم زیبای یک‌صد هزار نفری آزادی که همه ساله در آن رویدادهای ملی و بین المللی زیادی انجام می‌شود، مهم‌ترین بخش از این مجموعه است.

مراکز درمانی منطقه 22تهران

بیمارستان‌ روانپزشکی ایرانیان و بیمارستان ترتیا در منطقه ۲۲ با امکانات تخصصی و فوق تخصصی خود به بیماران و ساکنین این منطقه خدمات رسانی می‌کنند. علاوه بر این دو بیمارستان چندین درمانگاه تخصصی هم در منطقه ۲۲ فعال هستند که از آن جمله می‌توان به درمانگاه ترک اعتیاد زیتون طلایی، درمانگاه جراحی محدود و سرپایی ارم، درمانگاه حضرت قائم و در مانگاه حضرت قائم اشاره کرد.

مراکز فرهنگی

فرهنگسرای تهران و فرهنگسرای مترو از مراکز فعال فرهنگی منطقه ۲۲می‌باشد که در کنار سایر خانه‌های فرهنگ و کتابخانه‌های منطقه در حال ارائه خدمات فرهنگی می‌باشد. خانه‌های فرهنگ امیرکبیر و گرمدره در کناز خانه‌ی کودک تهران با امکانات مختص خود به پویایی فرهنگی این منطقه از تهران کمک بسزایی کرده اند. 

محلات

محله آزادشهر-پیکان شهر

محله دهکده المپیک

محله زیبادشت

محله شهرک دژبان

محله شهرک راه آهن

محله شهرک شهید باقری

محله شهرک صنعتی شریف

محله همت غرب