منطقه ۱۶ تهران

این منطقه در شمار مناطق کوچک شهر تهران بوده و در جنوب شهر تهران واقع شده است .مرتفع ترین نقطه منطقه با ۱۱۱۸ مترارتفاع درشمال منطقه و پست ترین نقطه با ارتفاع ۱۰۸۶ متر در جنوب منطقه واقع شده است.

  • شمال: محدوده مناطق ۱۱و۱۲ خیابان شوش، حدفاصل انبارنفت و میدان شوش
  • شرق: محدوده منطقه ۱۵ خیابان فدائیان اسلام حدفاصل میدان شوش و بزرگراه آزادگان
  • جنوب : محدوده منطقه ۲۰ بزرگراه آزادگان
  • غرب : محدوده منطقه ۱۷ و ۱۹ خیابان بهمنیار و بزرگراه شهید تندگویان

میزان فضای سبزاین منطقه درکل ۲۹۰/۳۲ هکتارمی باشد که سرانه فضای سبزبرای هرنفرمعادل ۹/۱۹ مترمربع می باشدکه نشان دهنده وضع مطلوب فضای سبزمنطقه می باشد.پارک بعثت بزرگترین پارک منطقه و ایضاً از بزرگترین پارکهای تهران با وسعتی معادل ۴۶ هکتار در این منطقه واقع شده است و از جمله اقدامات اخیر در این راستا تخریب و تملک زاغه ها و آلونک های جنوب منطقه علی الخصوص محله خزانه بخارایی در حدفاصل بلوار ابریشم و نیروگاه بعثت با وسعتی معادل ۱۹ هکتار را می توان نام برد.

وجود ۷۳ مسجد در منطقه حکایت از بافت سنتی و مذهبی این منطقه دارد . از نظر سیاسی ساکنان منطقه وفادار به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بوده و هستند و در روند جنگ تحمیلی حضوری چشمگیر داشته اند و به همین دلیل محلات این منطقه مملو از خانواده محترم شهدا ، اسراء ، مجروحین و بسیجیان می باشد . ضمناً یکی از بزرگترین مجموعه های فرهنگی تهران یعنی مجموعه فرهنگسرای بهمن در این منطقه واقع شده است . برابرآخرین برآورد آماری سال ۸۴ این منطقه دارای جمعیتی بالغ بر ۳۳۲۰۰۰ نفر می باشد.


بدیهی است که مسئولین اجرایی منطقه علاوه برهماهنگی بابرنامه هاوسیاستگزاریهای کلی شورای ترافیک وسازمان حمل ونقل وترافیک شهرداری تهران وسایرسازمانهاوارگانهای اجرایی ذیربط همه ساله بخش عمده ای ازاعتبارات بودجه منطقه رادرجهت حل معضلات ترافیکی واجرای طرحهای هندسی ترافیک هزینه می نماید.

راههای خروجی منطقه بطرف خارج شهرتهران :

خیابان شهیدرجایی
خیابان فداییان اسلام
بزرگراه تندگویان
بزرگراه بعثت
اهم نقاطی که در منطقه بدلیل وضعیت خاص می تواند موجب ترددجمعیت شناور گردد و حتی بعنوان گره ترافیکی مطرح گردد :

بازاردوم نازی آباد و بازارچه جوادیه
بازارسنگ خزانه
باراندازهای خیابان شهیدرجایی وخیابان ستاره
راه آهن سراسری ومتروی شهری
ترمینال جنوب
بازاربلورفروشان شوش
میدان کشتارگاه
مراکزتفریحی و ورزشی و فرهنگسراهای سطح منطقه
ضمناً چون این منطقه در مسیر اصلی مرقد مطهر حضرت عبدالعضیم (س) و مرقد مطهر امام خمینی (قدس) و بهشت زهرا واقع شده است در اواخر هفته بار ترافیکی سنگینی را تحمل می نماید.

وجود بافت قدیمی شهری در این منطقه باعث شده تا درخواستهای زیادی ازطرف مردم و مسئولیت جهت نوسازی بافت قدیمی منطقه صورت پذیرد.ضمناً وجود فضاهایی به عمق ۵/۱ کیلومتر در قسمتهای شمالی منطقه که بیشتر متشکل از کارخانجات قدیمی و انبارها و غیره می باشد، توان بالقوه ای به منطقه جهت تغییر کاربری را می دهد که می تواندجهت کم کردن تراکم ساختمانی و یکسان سازی بافت منطقه بسیار مفید باشد .

محلات

محله باغ آذری

محله تختی

محله جوادیه

محله خزانه

محله شهرک بعثت

محله علی آباد

محله نازی آباد

محله یاخچی آباد