منطقه ۱۳ تهران

منطقه ۱۳ تهران در شرق تهران قرار دارد و از لحاظ موقعیت جغرافیایی از شمال در مجاورت خیابان دماوند قرار دارد. این منطقه از جنوب به خیابان پیروزی منتهی می‌شود. از آن سو در شرق منطقه ۱۳ به پارک جنگلی سرحه حصار در اتوبان یاسینی محدود شده و از غرب نیز در همسایگی خیابان هفده شهریور قرار دارد. برخی از نواحی این منطقه به کارگاه‌های تجاری و تولیدی اختصاص دارد و کاربری مسکونی ندارد، لذا از این جهت قابل توجه است. وجود پادگان نیروی هوایی هم یکی دیگر از ویژگی‌های این منطقه است.

این منطقه در عرض جغرافیایی ۲۶ ۴۲ ۳۵ شمالی و طول جغرافیایی ۳۵ ۲۹ ۵۱ شرقی قرار دارد. مساحت منطقه در حدود ۱۲۸۳ هکتار می‌باشد و از این سطح حدود ۹۳۰ هکتار به بافت پر شهری و مابقی اراضی نظامی، صنایع، حرایم و … می‌باشد. پارک جنگلی سرخه حصار با مساحتی حدود ۳۹۴ هکتار در خارج محدوده قانونی و در حاشیه منطقه ۱۳ قرار دارد.

منطقه ۱۳ با مساحتی در حدود ۱۲۸۳ هکتار از ۴ ناحیه تشکیل شده است که طبق آخرین آمار سال ۱۳۹۲ جمعیت تقریبی ۲۲۵ هزار نفر را در خود جای داده است. ناحیه‌ها در منطقه ۱۳ به دلیل وجود نیروی هوایی یکپارچه و پیوسته نیستند. آشتیانی، امامت، پیروزی، تهران نو، حافظیه، دهقان، زاهد گیلانی، زینبیه، سرخه حصار، شورا، شهید اسدی، صفا، قاسم آباد و نیروی هوایی از محله‌های منطقه ۱۳ می‌باشند. قیمت هر متر مربع زمین در منطقه ۱۳ بین ۲ میلیون تومان تا ۵ میلیون تومان متغییر است. با توسعه خطوط مترو هم اکنون این منطقه دارای ۶ ایستگاه مترو شهید کلاهدوز، ابن سینا، پیروزی، میدان شهدا، نیروی هوایی و نبرد است که رفت و آمد را برای ساکنین این منطقه آسان تر کرده است.

علاوه بر وجود بوستان‌های سرسبزی همچون آفتاب، پیروزی، دانش آموز و زیتون که فضای سبز مناسبی را برای منطقه ۱۳ تامین می‌کنند، پارک جنگلی سرخه حصار نیز در این منطقه واقع شده است. این پارک که یکی از قدیمی‌ترین شگارگاه‌های ایران محسوب می‌شود دارای پوشش گیاهی و جانوری متنوعی است و فضای بسیار خوبی را برای گذراندن اوقات فراغت ساکنین منطقه و کل تهران فراهم می‌کند.

در مجاورت این پارک جنگلی مجموعه‌های تفریحی زنبق و نرگس با امکانات مناسب خود در حال خدمت رسانی به شهروندان هستند. مجموعه گل و گیاه و مزرعه گیاهان دارویی نیز یکی دیگر از نقاط شاخص منطقه ۱۳ است که در بزرگراه یاسینی و در مجاورت جنگل سرخه حصار قرار دارد.

پارک ملی خجیر که بخشی از منطقه حفاظت شده جاجرود است در منطقه ۱۳ واقع شده است. از این پارک به عنوان اولین منطقه شکار ممنوع ایران یاد می‌شود. خجیر همچون سرخه حصار از پوشش گیاهی و جانوری متنوعی تشکیل شده است ولی چون با فاصله‌ی بیش‌تری از تهران قرار گرفته است، دست نخورده تر باقی مانده است.

این منطقه دارای دو موزه است که برای بازدید علاقه مندان همه روزه آماده می‌باشند. موزه‌ی برق و موزه‌ی تاریخ در منطقه ۱۳ قرار دارند و بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست.

در منطقه ۱۳ علاوه بر درمانگاه‌هایی چون پاستور و خیریه فاطمیه بیمارستان‌هایی هم فعال هستند. بیمارستان فجر و بیمارستان بوعلی از جمله بیمارستان‌های فعال در منطقه‌ی ۱۳ هستند که به درمان بیماران مشغول اند.

فرهنگسرای امید که پیش از این با نام فرهنگسرای سالمند مشغول به فعالیت بود در میدان امام حسین واقع در منطقه ۱۳ واقع است. در این فرهنگسرا برنامه متنوع و خوبی برای این قشر از جامعه همواره در جریان است. علاوه بر فرهنگسراها خانه‌های فرهنگ مهرآور و حافظیه در کنار چندین کتابخانه هم در منطقه ۱۳ فعال هستند.

تماشاخانه‌ی قصریاس و تماشاخانه‌ی کوثر که محلی برای ارائه هنرهای نمایشی هستند در منطقه ۱۳ واقع شده اند. علاوه بر این‌ها منطقه ۱۳ دارای دو سینمای رنگین کمان و ماندانا نیز است که سینما رنگین کمان واقع در میدان امام حسین امروزه فعال نیست.

در منطقه ۱۳ دانشگاه آزاد اسلامی ولیعصر و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی شهید بهشتی به فعالبت‌های علمی و آموزشی مشغول هستند.

سینماهای منطقه ۱۳ تهران

سینما ماندانا

ایستگاه‌های مترو منطقه ۱۳ تهران

ایستگاه متروی شهید کلاهدوز
ایستگاه متروی شیخ‌الرئیس
ایستگاه متروی میدان شهدا
ایستگاه متروی نیروی هوایی

مشاهیر،مفاخر و نخبگان منطقه ۱۳ تهران

دکتر سید محسن موسوی بلده
حجت السلام و المسلمین حسین اسکندری
حبیب الله چایچیان (حسان )
حجت الاسلام حسینی همدانی
محمد علی کامکار
استاد حسین سبز علی
دنیا محمدی
لیلا رجبی
زهره صدر زاده
صادق ورمزیار
حسن عضدی
محسن ربانی

محلات

محله آشتیانی

محله امامت

محله پیروزی

محله تهران نو

محله حافظیه

محله دهقان

محله زاهد گیلانی

محله زینبیه

محله سرخه حصار

محله شورا

محله شهید اسدی

محله صفا

محله قاسم آباد

محله نیروی هوایی