منطقه ۴ تهران

شهرداری منطقه ۴ با مساحتی معادل ۶١٢٨٨٣۶٧ متر مربع در قسمت شمال شرقی تهران قرار گرفته اســـت. در حال حاضر ٨٠٣٧٨٩ نفر در این منطقه سکونت دارند. از این تعداد ۴١٣٧۶١ نفر مرد و ٣٩٠٠٢٨ نفر زن هستند(مرکز آمار ایران،١٣٨۵).. در این منــطقه ٢٣٠٠٣۶ خانوار سکونت دارند . در حال حاضر ٩ ناحیه و ٢٠محله در سطح منطقه ۴شهرداری تهران وجود دارد. تهران پارس غربی پرجمعیت ترین و کالاد ( کوهک ) کم-جمعیت ترین محله های منطقه۴ شهرداری تهران هستند.

منطقه ۴  با گستره دید دامنه‌های البرز و سطوح سبز گسترده در درون و حریم منطقه همچون دره‌های سد لار، لتیان و دره‌های سرسبز فشم، اوشان و میگون و مناطق  ورزشی تفریحی دربندسر، شمشک و آبعلی را در شرق کلان‌شهر تهران قراردارد.

این منطقه از طرف شمال به خط ۱۸۰۰ و حریم منطقه۱ و از طرف غرب به از خیابان لنگری با منطقه ۱ و در پاسداران با منطقه ۳، از طرف جنوب با مرز یابان رسالت با مناطق ۷و ۸ و در محدوده خیابان دماوند با منطقه ۱۳ و از طرف شرق به حریم منطقه ۴ محدود می‌شود.

منطقه ۴ به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین، وسیع‌ترین، مهاجرپذیرترین، پرساخت و سازترین مناطق تهران شناخته شده است.

محدوده منطقه ۴ تهران کنونی ، در دوره های تاریخی اواخر قاجار و دوران پهلوی، باغ کاریهای کشاورزی بوده است و از سال ١٣٣۵ به بعد این منطقه با حفظ نقش تفرجگاهی و ییلاقی خود تبدیل به مکانی برای استقرار ویلاهای تابستانی متمولین بوده و کلا برای شهر تهران ، روستاهای سوهانک ، ازگل ، اراج ، گلستان ، مبارک آباد و اطراف باغ هروی از چنین ساخت و بافتی برخوردار بوده است . کانونهای سکونتی اولیه در این منطقه ، در محدوده های نارمک شمالی و تهرانپارس در دهه ۴۵-٣۵ شکل گرفت و به تدریج توسعه یافت و طی سالهای ١٣٣٠ تا ١٣۵٠ بافتهای مدرن در نارمک و تهرانپارس و به موازات آن کارگاه های صنعتی و کارخانه های واقع در شرق منطقه به شکل سطوح گسترده صنعتی به وجود آمد. از سال ۵۶ به بعد محدوده ورودی شرقی تهران در منطقه ۴ محل استقرار جمعیت مهاجر از دیگر شهرها و روستاهای کشور قرار گرفت و به تدریج بافتهای روستایی و حاشیه ای محله های خاک سفید ، شمیران نو ، کاظم آباد در این منطقه شکل گرفت.

محلات منطقه ۴ تهران:

محله بلوار پروین

محله تهرانپارس

محله حکیمیه

محله سراج

محله شمس آباد-مجیدیه

محله شمیران نو

محله علم و صنعت

محله فرجام

محله قنات کوثر

محله لویزان- شیان

محله مهران

محله نارمک

محله هروی

محله هنگام